UV-kiirguse ohtudest siseruumides ja kuidas end nende eest kaitsta
Päikese ultraviolettkiired ehk UV-kiired on kahjulikud nii inimese kui ka lemmikloomade tervisele. UV-kiirte ohtlikkus peitub selles, et inimene ei suuda neid tihti tajuda enne, kui kahjustused on juba tekitatud. UV-kiirguse peamisteks kahjustusteks on naha enneaegne vananemine, päikesepõletus, silmanägemise halvenemine ja isegi nahavähi teke.
Kas teadsite, et UV-kiired suudavad tungida ka läbi klaasi? See tähendab, et UV-kiirgus võib ka toakeskkonnas avaldada kahjulikke mõjusid. Selles artiklis anname ülevaate UV-kiirte ohtudest ja selgitame, kuidas aknakiled aitavad tõhusalt kaitsta nii teie pere kui ka lemmikloomi, blokeerides kahjuliku kiirguse pääsemise siseruumidesse.
Mis on UV-kiirgus ning millised on selle ohud?
UV-kiirgus on elektromagnetiline kiirgus, mille lainepikkus jääb vahemikku 100-400 nanomeetrit (nm). See paikneb elektromagnetilises spektris nähtava valguse ja röntgenkiirte vahel. UV-kiired jagunevad kolme tüüpi: lähiultraviolettkiirgus UV-A, keskultraviolettkiirgus UV-B ja kaugultraviolettkiirgus UV-C. UV-C kiired on ultraviolettkiirguse kõige lühema lainepikkusega kiired. Need kiired ei kujuta tervisele üldiselt ohtu, kuna Maa atmosfäär filtreerib need täielikult välja. UV-B kiired on põhilised naha päikesepõletuste põhjustajad. UV-A kiirgus võib põhjustada naha enneaegset vananemist, geneetilisi mutatsioone, silmanägemise hägustumist ning võib soodustada nahavähi teket. Läbi akende tuleva UV-A kiirguse mõjul on võimalik saada ka "sarvkesta päikesepõletust", tuntud ka kui aktiiniline keratiit.
Kuna koduaknad neelavad suurel määral UV-B kiirtest endasse, siis ei pea kodus päikesepõletuse pärast õnneks muretsema. Kuna aga UV-A kiired on nähtavale valgusele lähemal, siis umbes 75% kiirtest tungib läbi tavalise klaasi. Ehkki mõnda klaasi töödeldakse, et vähendada UV-A läbivust, ei ole see alati piisav. Näiteks lamineeritud autoklaas blokeerib osaliselt UV-A kiiri, kuid küljeklaasid seda kaitset tavaliselt ei paku. Seega, isegi kui viibite kodus, kontoris või autos võivad UV-A kiired tungida läbi klaaside.
Kuidas end siseruumides UV-kiirte eest kaitsta?
Siseruumides on UV-kiirguse vastu efektiivne lahendus kasutada päikesekaitsekilesid, mida on kahte tüüpi - neutraalsed ehk läbipiastvad kiled ning peegelefektiga kiled. Need kiled paigaldatakse otse akendele ja nende tõhusus kahjulike UV-kiirte vastu on suurepärane. Ülaltoodud kiled peatavad kuni 99% UV-kiirtest ning lisaks blokeerivad peegelefektiga kiled kuni 86% ulatuses päikesesoojust. See tagab, et teie kodu või töökoht oleks alati ühtlase temperatuuriga ning pakub kaitset UV-kiirte kahjulike mõjude eest. Päikesekaitsekiled pakuvad äärmiselt tõhusat kaitset parima investeeringutasuvusega. Üldjuhul katavad kiled oma kulud vähem kui kolme aastaga, kuna nende paigaldamine maksab vähem kui kolmandik akende vahetamisele või uuendamisele minevatest kuludest.
Kui teil tekib lisaküsimusi võite julgelt võtta ühendust Sperkoda spetsialistidega, kes vajadusel tulevad teie koju või kontorisse ning demonstreerivad spetsiaalsete mõõteseadmetega kilede efektiivsust.